WiXaFi

Jak vznikala Cesta za obzor

Píše se leden roku 2009 a WiXaFi vydalo svoje další dílo jménem Cesta za obzor. Úvodem chci říct, že scénář upustil od přestřelek a zdlouhavých rozhovorů a spíše se zaměřil na myšlenku co se asi děje před posmrtným životem. V tomhle směru jsme měli, jak se říká, volnou ruku, neboť z této oblasti zatím nemáme žádná vědecky podložená fakta, spíš jenom mýty, pohádky a spekulace. Tudíž musím říct, že za pravdivostí scénáře si opravdu nestojíme.

01

Děj se odehrává v tajuplném prostředí beskydských lesů, které jsou místy dosti temné a ponuré, čili jako stvořené pro naše účely. Ovšem nutno dodat, že nás při natáčení nejednou vyrušil zvuk motorové pily, který se do příběhu přirozeně nehodil. Ale až na tuhle tenkou čáru přes rozpočet se natáčelo vcelku bez komplikací. Ale nyní již k samotnému příběhu.

2

Jednoho dne potká muž, který si šel po ránu zaběhat, postřeleného civilistu. Přirozeně mu chtěl pomoci, ale než k tomu stačilo dojít, onen postřelený ho chladnokrevně zbavil části mozku. Následně se hrdina ocitne na louce v blízkosti lesa a spatří podivné světýlko, které samovolně bliká, mění tvar, tu a tam se pohne. Skutečnost, že není napájeno žádným viditelným zdrojem, se vymyká veškerým zákonům fyziky. Ze strachu, či zvědavosti se jej rozhodne následovat.

3

Cestou potká například mluvící pařez, nebo podivného chlápka zrozeného z onoho inkriminovaného světla. Ten ujistí hrdinu, že mu nehrozí nebezpečí a jeho cesta již brzy skončí. Zkušeného veterána z Vietnamu (nebo ze Zubří, to je jedno) tento monolog spíše zneklidní.

4

Po proběhnutí další lesní pěšinou se setkává tváří v tvář s jakýmsi převozníkem mezi životem a smrtí. Poté následuje nejdelší dialog celého díla. V něm se dozvíme, že hrdina ještě nepatří, jak se říká do říše Hádesovy, ale není ani mezi živými. Uvízl ve zvláštní skulince mezi nebem a zemí. To je jeden z důvodů, proč následný přechod do smrti znázorněný spoustou bílého světla uvítá. Tím končí jeho spletitá cesta za světlem a následuje neméně náročná cesta do stínů, ale o tom snad někdy příště.

5

Tento zatím poslední výtvor postrádá typické přestřelky a nějaké ty místy rádoby vtipné hlášky Rožnovských Intermezz, i nekonečné dialogy jak tomu bylo u Sherlocka Holmese. Proto by bylo příliš bláhové a neobjektivní jej přirovnávat k čemukoliv, co jsme doposud natočili. U některých lidí z našeho štábu jsem se setkal s kritikou, což se nestává příliš často.

6

Dle mého by samotný film snesl více postav a pár těch akčnějších záběrů. Ale pokud vezmu v potaz to, že jsme k tomuto žánru přičichli poprvé, můžeme být s naší prací v celku spokojení.

7

Listopad 2008

Vyplodil Xanadu, přečteno 574x

© Copyright 2007 WiXaFi | běží na RS2 | Rss textů | Rss komentářů | Rss novinek | Statistika | Administrace