WiXaFi

Jak vznikal Poutník

obrázekZde se vám pokusím osvětlit věci okolo natáčení Poutníka. Jak jste se již mohli dozvědět v článku Historie WiXaFi, tak dokonce putoval do soutěže. Abych řekl pravdu, byl vlastně natočen pouze proto. Že nevíte o jakou soutěž jde? No přeci HARD Level. Kdybyste i tak nevěděli o co jde, neváhejte a zakupte si lednové (1/2008) číslo Levelu, kde bude vyhlášení. Teď už ale k samotnému článku.

Takže jak jsem psal výše, film byl primárně určen do soutěže. Tématem byly počítačové hry (jak taky jinak, když je Level časopisem o hrách, že), a tak jsme museli vymyslet nějaký vhodný scénář. Zdali se nám to povedlo, posoudí už sami porotci. Já vám můžu pouze říct co jsme to vymysleli za ?volovinu?.

Scénář jsem napsal jaksi já a Georg poupravil dialogy. Při samotném natáčení jsme byli limitování maximální délkou dvaceti minut, takže žádné dlouhé, rozvleklé scény nepřipadaly v úvahu. Tomuto požadavku jsem i musel uzpůsobit scénář. Snažil jsem se vyhnout hluchým místům a tím zhustit co nejvíce informací do malého počtu scén. Další úpravou scénáře byla stylizace do prosté výměny názorů jednotlivých postav, jelikož jsme neměli prostředky na různé panoramatické záběry či rozličné akční prvky typu výbuch auta, samoobsluhy či staříka. Ve výsledku to vypadá, že postavy stále mluví (no dobře, někdy i mlčí, ale to jen velmi málo). Také jsem se snažil sem tam vtlačit nějaký vtip či aspoň vtipný moment. Přeci jenom smích léčí, že.

obrázek

Dost už řečí. Určitě vás zajímá o co tam vlastně jde, že. Zkrátka se hlavní hrdina dostane do počítačové hry (ne fyzicky), kterou kdysi naprogramoval jeho strýc z Ameriky. Je to realtimeová virtuální adventura, odehrávající se v alternativní dimenzi (složité jak šraky, co). Sotva se octne ve hře, je zatčen Festapem (obdoba Gestapa), protože měl u sebe PDA (které slouží jako inventář), což je velký zločin. Platí totiž zákon o elektronické prohibici, který zahrnuje veškeré elektrické přístroje, vyjma televize a obdoby internetu. Ty používají k vládní propagandě.

obrázek

Po výslechu je hrdina zaveden do lesa, kde se ho chce Festapák zbavit. Avšak v poslední chvíli je hrdina zachráněn festapákovým poskokem, který je ve skutečnosti člen odboje. Ten ho zavede do jejich skrýše a osvětlí mu situaci ve světě. Druhou světovou válku nakonec vyhrál Hitler, neboť se USA a Japonsko navzájem zničilo v jaderné válce. Hitler toho využil, dobyl oslabenou Evropu a spolu se Sovětským Svazem vytvořili takzvanou 4. Říši. V roce 1963 se ujal vlády Hitlerův syn Hubert, protože Adolf zemřel na otravu plynem (nechal zapnutý sporák). Ten pak zavedl elektronickou prohibici a tvrdý režim.

obrázek

Hrdina se seznámí s druhým členem odboje Biosem, když se na scéně znovu objeví Festapák. Zabije Wendela (ten, co zachránil hrdinu) i Biose a osvětlí hrdinovi situaci jak to dělají všichni záporňáci před tím, než je hrdina přelstí. Avšak těsně před koncem vysvětlování spadne hra.

obrázek

To by byl ve zkratce děj filmu. Po napsání scénáře jsme se bez meškání vrhli na natáčení. Celkově jsme to stihli za 10 hodin čistého času, což se místy negativně projevilo na výsledné kvalitě. Museli jsme spěchat, protože uzávěrka soutěže byla 30. října a 12. jsem teprve začal psát scénář.

Po dotočení vyvstal problém s hudbou. Jelikož nemáme miliony na zakoupení práv, museli jsme to nějak šalamounsky vyřešit. Na úvod jsme dali rozhovor v rádiu, který poslouchal hrdina, čímž byly vyřešeny dvě minuty filmu. Do zbytku jsme použili improvizovanou hru na mandolínu (ta je vidět ve scéně s přestrojeným Festapákem).

Další potíže jsme naštěstí neměli, takže se vše stihlo v termínu. Teď už zbývá pouze počkat na výsledky soutěže.

Dodatek (leden 2008) Nevyhráli jsme. Ani jsme nebyli druzí, ba ani třetí. Vlastně máme podezření, že balík s dvd vůbec nedošel, protože vítězný snímek ? stejně jako i další snímky ? nám přišly dosti hodně málo kvalitní, až přímo nekvalitní. Jestli je to pouze naše zaslepenost nebo krutá realita, nevíme. Asi od každého trochu. Škoda no.

Hráli
Georg Festapák, Kredenc
Figo Swegler Thimotheus
Xanadu Wendel Saltzberg
Witriol Bios
Santox Člen odboje

Prosinec 2007

Nekontroloval Witriol, přečteno 760x

© Copyright 2007 WiXaFi | běží na RS2 | Rss textů | Rss komentářů | Rss novinek | Statistika | Administrace