WiXaFi

Historie WiXaFi

Tady v tomto článku se dozvíte proč. Že nevíte proč co? No jo, ale dozvíte se to určite. A kdy? Přeci hned. Takže tento zmiňovaný článek popisuje historii naší miniaturní skupiny amatérských filmařů, jenž kupodivu i něco natočila. Zdali to bylo a je smysluplné, už musí posoudit každý sám. Nebudu už hloupě tlachat a přikročíme k samotnému článku, jehož aurotem je Xanadu (ten co hraje Sošku a jiné postavy). Witriol

Myšlenka natočit amatérský film vznikla někdy po roce 2000, když Witriol napsal scénář na krátkou detektviku s názvem ?Marek Svatoň?. Tento nápad však nikdy nebyl realizován kvůli nevyhovujícímu (nepravděpodobnému) scénáři a nedostatku technického vybavení.

Další pokus něco natočit byl někdy ke konci prázdnin roku 2003. To se taky uskutečnilo díky tomu, že jsme měli vypůjčenou kameru, která ale fungovala pouze po zapojení do videa, takže dosah byl limitován delkou kabelu (asi metr). Jelikož jsme hráli pouze v jedné místnosti a náš scénář byla čistá improvizace, výsledek za moc nestál.

Asi největší vzestup se konal v roce 2006 na konci prázdnin, kdy Witriol napsal v pořadí druhý scénář. Ve stejnou dobu se objevuje stálé filmařské trio:

  • Witriol ? scénárista, kameraman, střihač, herec, režisér, kompletní zvukové a jiné efekty, prostě nejvytíženější člen.
  • Figo ? jeden ze dvou nejčastějších herců, poradce a příležitostně kameraman.
  • Xanadu ? druhý ze dvou nejčastějších herců, scénárista, poradce a příležitostně taky kameraman.

V této sestavě jsme natočili první díl detektivně komediálního seriálu Rožnovská intermezza, který se natáčel pouhé tři dny a to digitálním foťákem. Na ten název jsem přišel v momentě kdy jsem zjistil, co to vůbec intermezza jsou. Scénáře jsme se ale moc nedrželi. No spíše vůbec a právě ne příliš dobrá improvizace, smích a nevalná kvalita videa na fotoaparátu udělala svoje. Když se na to podívám zpětně, troufnu si říci, že v prvním díle byla tak jedna nebo dvě dobré scény. V tuto dobu také vznikla naše společnost (název je spojení našich přezdívek). Tak asi takhle jsme začali.

obrázek

Na podzim toho roku se natáčel druhý díl intermezz. Autorem scénáře jsem byl tentokrát já a Witriol ho pouze doladil. Tento díl dopadl podstatně lépe. Natáčel se sice taky foťákem, ale měl o dost víc dobrých a docela kvalitních scén (nejlepší byla podle mě přestřelka na Hradisku).

obrázek

Třetí díl jsme natáčeli přes letošní letní prázdniny. Objevuje se zde hodně nových herců ve větších či menších rolích. Kupříkladu Georg, Santox či Vrahounek. Tenhle díl je zatím nejdelším, ale není nejlepší. Sice jsme zde poprvé použili koukatelné efekty výstřelu a místy i umělou krev, ale i tak je výsledek rozporuplný. Jediné pozitivní je, že jsme měli k dispozici kameru, takže kvalita videa vzrostla.

obrázek

Nejlepším filmem je asi Poutník, který putoval i do soutěže. Trvá asi 20 minut, ale kvalitou převyšuje všechny díly intermezz. V tomto filmu hrají hlavní role Figo a Georg. Vedlejší role obstaral zbytek osazenstva.

obrázek

Na závěr bych řekl asi tohle: ?Určitě nejsme na úrovni profesionálních filmařů ani nejsme nejlepší z amatérských, ale z každou scénou, s každým dílem se lepšíme a ze své práce máme dobrý pocit, což je to nejdůležitější?.

Prosinec 2007

Vyplodil Xanadu, přečteno 685x

© Copyright 2007 WiXaFi | běží na RS2 | Rss textů | Rss komentářů | Rss novinek | Statistika | Administrace